published in blog

I'm a dietician - 13 Trader Joe's favorites from my weekly $50 shop that includes $6 chardonnay and

A DIETICIAN has revealed the 13 items they purchase each week at Trader Joe's while keeping their bill under $50.

While adjusting to new prices at grocery stores across the country, the diet expert shared the inexpensive items they swear by at Trader Joe's.

The dietician, speaking to Insider, said that she's also a bride-to-be who likes shopping on a budget without sacrificing great food.

She began her list of 13 items with a versatile protein.

Lentils - 1lb for $3.29

Lauren Armstrong writes that lentils are a healthy, savory option for any meal, and Trader Joe's offers them in soup form, which you can serve hot or cold.

For both vegetarians and meat eaters, these lentils are a great option for protein consumption.

More on Trader Joe's

Luckily for you, Trader Joe's precooked lentils are ready to eat and enjoy immediately.

Cheese Tortellini - 10oz for $2.49

Saucing it up or serving it in soup form, cheese tortellini pasta noodles are an ideal purchase for a fast meal under 20 minutes, according to the dietician.

To balance out the hearty meal, you can prepare it with broccoli, carrots, zucchini, or mushrooms to complete your nutritious entrée.

Garlic-Herb Dough - 1lb for $1.69

To create a fun one-dish meal, you can dress up your garlic-herb dough to your desire.

Most read in Money

Making fresh pizza or garlic bread with flavorful dough saves you money instead of ordering from your local pizzeria.

Organic Tomato and Roasted Red Pepper Tomato Soup - 32oz for $2.99

This particular item has been all the rave on TikTok, as users dressed up the Organic Tomato and Roasted Red Pepper Tomato soup with grilled cheese sandwiches, crackers, and salad.

Only needing to warm up the meal on a stovetop or microwave, the process takes 10 minutes or less to complete.

Chardonnay - 1 bottle for $5.99

When getting creative in the kitchen, you can include Chardonnay in many of your dinner choices.

The lemony-flavored vino complements foods like chicken and seafood when heated to high temperatures.

Bone-In Chicken Thighs - 2lbs for $4.99 or 1lb for $2.99

Bone-in chicken thighs are inexpensive, an excellent protein source, and don't contain much fat.

Whether you decide to grill, fry, or slow cook the poultry, you'll need a dash of seasoning to complete the hearty meal.

Shaved Steak - 1lb for $9.99

Perfect for Philly cheese steaks and Vietnamese pho, this meat takes no time to cook.

You can match shave steak with peppers, potatoes, or any rice you desire.

Trader Joe's Stir-Fry Kit - 20oz for $5.49

Trader Joe's stir-fry kit includes soba noodles, broccoli, bok choy, and chopped cabbage.

The 20 oz pack has seven servings.

Before serving the meal, you will find that the soba noodles need to soften in warm water.

Trader Joe's Salsa Autentica - 12oz for $1.99

Spicing up your snack life, you will find that Trader Joe's Salsa is perfect for chips, dip, and other fantastic meals.

Placing the sauce on top of your fajitas, nachos, or tacos, this can be the perfect blend of seasoning you'll need to improve your dish.

Peanut Butter Protein Granola- 12oz for $3.99

Granola is a healthy source of protein, especially if you are looking for a substitute to make your breakfast simpler.

You may eat TJ's Peanut Butter Protein Granola as cereal or pair it with yogurt, ice cream, or cottage cheese.

Greek Yogurt - 1 cup for $0.99

Creamy and flavorful Trader Joe's offers a variety of Greek style yogurt that you can pair with fruit and granola.

Organic Foursome Vegetable Medley - 1lb for $1.99

The Organic Foursome Vegetable Melody is a classic pack of frozen vegetables that can be prepared with any entree you desire.

Served with chicken, steak, or fish, these veggies will complete a healthy dinner.

Read More on The US Sun

It includes corn, peas, carrots and green beans.

Roasted Potatoes with Peppers and Onions - 24oz for $2.99

Pairing Trader Joe's roasted potatoes with a delicious steak and eggs breakfast, you may want to buy two packs because they are an easy side dish to make.

Read More on The US Sun

ncG1vNJzZmivp6x7tbTEZqqupl6YvK57zKilnrFfa4BxgZZqbWisopaxpr6Mo6aeq12ewaa50mabop2knrCqrc1mqpqumaO0tHs%3D